Tom Cruise - info

14. ledna 2007 v 19:33 | csfd.cz |  Herci
Biografie
Největší hitmaker v Hollywoodu, v takové pozici se už roky nachází herecká hvězda Tom Cruise, herec, který se narodil před třiačtyřiceti lety v New Yorku v kočovné rodině, která se neustále stěhovala kvůli práci jeho otce (inženýra). Kvůli stěhování měl problémy s učením, které byly spojeny s jeho dyslexií a tak vynikal pouze ve sportu. Po dokončení střední školy se v roce 1980 odhodlal pro hereckou kariéru.

Jako většina herců začínal v divadle a v menších rolích v divácky celkem úspěšných filmech jako třeba Endless Love, Večerka nebo Outsideři (v režii F. F. Coppoly) až na sebe výrazněji upozornil v roce 1983 rolí v mládežnické skoro komedii Riskantní podnik. Film zaznamenal relativní úspěch a o Toma byl projeven zájem v Hollywoodu, kde si zahrál velké role v projektech jako Správná hra nebo Legenda. To vše ale bylo jen čekáním na první velkou roli.

V roce 1986 mu duo Simpson/Bruckheimer nabídlo hlavní roli v akčním snímku Top Gun. Tom přijal a učinil dobře, neboť film se stal největším kasovním trhákem a on idolem snad všech dospívajících dívek. V 80. letech se pak už akorát s výjimkou průměrného, leč divácky úspěšného Koktejlu věnoval pouze seriózním filmům (oscarový Rain Man, Barva peněz nebo Narozen 4. července, za což byl nominován na Oscara).

Návrat k mainstreamu přišel v roce 1990, kdy se ve snaze svést se na obrovském úspěchu megahitu Top Gun objevil pod vedením stejného tvůrčího týmu ve filmu Bouřlivé dny z prostředí automobilových závodů NASCAR. Film se ale dočkal dosti vlažných recenzí a i když se zaplatil, i z komerčního hlediska se od něj očekávalo více. Za očekáváním také skončil ambiciózní projekt Rona Howarda Navždy a daleko (1992) a tak skutečným návratem mezi megastar pro něj bylo až drama s Jackem Nicholsonem Pár správných chlapů, které jen v USA vydělalo 140 milionů. Následovaly další divácké hity Firma a Interview s upírem a už bylo jasné, kdo z komerčního hlediska vládne Hollywoodu. V roce 1996 se objevil v akčním filmu Mission: Imposible, kde ztvárnil agenta Ethana Hunta, svou zřejmě nejslavnější postavu. Potom se objevil v romantické komedii Camerona Crowea Jerry Maguire, za kterou byl podruhé nominován na Oscara. Desetiletí ukončil zajímavým a posledním snímkem Stanleyho Kubricka - Eyes Wide Shut a pak a to především - dramatem Magnolia (další nominace na Oscara).

V roce 2000 do kin uvedl napjatě očekávané druhé pokračování Mission: Imposible v režii Johna Woo. Film sice vydělal téměř 220 milionů, ale to nemění nic na tom, že jedničce se to nemohlo rovnat ani z poloviny. O rok později se objevil v též spíše vlažně přijatém spletenci různých žánrů - ve Vanilkovém nebi. Výrazného úspěchu na všech frontách se tak dočkal až v podobě scifi Stevena Spielberga Minority Report. Potom se objevil ve velkofilmu Poslední samuraj, což dopadlo dobře a v roce 2004 podal jeden ze svých nejlepších výkonů v thrilleru Collateral. V roce 2005 zabodoval v megahitu Stevena Spielberga Válka světů a letos ho uvidíme ve třetím pokračování Mission: Impossible, jehož trailer naznačil, že se dočkáme větší zábavy než v případě dvojky.

Co rok, to jeden velký úspěšný film (minimálně z komerčního hlediska) a nezdá se, že by tuto tendenci měl Tom Cruise nějak přerušit. Navíc je stále jediná hvězda, které se bojí konkurenční distributoři natolik, že nikdy nenasazují premiéry svých filmů do kin ve stejný víkend jako on, což dokazuje jeho moc v Hollywoodu, tak mu přejme, ať mu to vydrží a točí stále kvalitní a úspěšné filmy. Jiří "Indiana" Vosátka

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

prosím klikni ..... diky

KLIK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama